Podróż więźnia do Syberii w 1854 – Agaton Giller

0

 

grottger_pochod_na_sybir

Po opuszczeniu Cytadeli Warszawskiej, zaraz na pierwszym noclegu wielkiej drogi syberyjskiej, rozpocząłem spisywanie ciekawych wypadków tej etapowej podróży. Dziennik ten został mi zabrany przy rewizyi na odwachu w Kazaniu. Wszystkie jednak szczegóły miałem dobrze w pamięci zanotowane i z niej je na nowo spisałem”.

Bendlikon, 1865

Agaton Giller

Autor „Podróży więźnia do Syberii w  1854” to zarazem główny bohater opowieści. Osobiste doświadczenia stały się historycznym obrazem katorżniczej drogi polskiego zesłańca w carskiej Rosji.

W czasie Wiosny Ludów w 1849 r. podczas próby przedostania się na Węgry został po drodze aresztowany przez władze pruskie w Raciborzu. W 1850 uciekł z więzienia i ukrywał się w Poznańskiem i w Galicji. Jako wolny słuchacz studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim. Policja austriacka wyśledziła go jednak i jako poddanego rosyjskiego przekazała władzom Królestwa Polskiego. Ta osadziła go w Cytadeli Warszawskiej. W wyniku przeprowadzonego śledztwa został w 1853 r. wcielony do wojska rosyjskiego i wysłany do karnych batalionów we wschodniej Syberii.

W kajdanach, przykuty do żelaznego drąga w 16 miesięcy odbył drogę do Szyłki w nerczyńskim kraju na piechotę.

Wysłuchasz klikając w obrazek lub wybierając podroz.niepoprawneradio.pl

Recommended Posts

Leave a Comment