Poniedziałek (16 listopada) godz.19:00 Klub Ronina

0
  • 19.00 – Przegląd Tygodnia
  • 20.00 – film Jana Ledóchowskiego – Wujowie i inni.

Nowy, kontrowersyjny film Jana Ledóchowskiego, prezentowany już kilkakrotnie w Warszawie, Londynie, Paryżu, Krakowie i Wrocławiu.

Niezwykła historia rodu, którego ziemiański etap życia brutalnie zakończyła II wojna światowa, a powstanie PRL postawiło członków jednej rodziny wobec różnych wyborów ideologicznych, w efekcie – w przeciwstawnych obozach politycznych.

Dzieje rodziny w dramatyczny sposób naznaczyła wojna: We dworze w Małej Wsi znalazła schronienie senator RP, żydowskiego pochodzenia, a w Zbydniowie SS dokonała krwawej masakry po przyjęciu weselnym. W Powstaniu Warszawskim zginęła 22-letnia Magda Morawska.

Po wojnie, napiętnowani jako „zdrajcy i obszarnicy”, bohaterowie filmu stanęli przed wyborem nowej drogi życiowej. Kajetan Morawski był ambasadorem w Paryżu polskiego Rządu na Uchodźstwie; Maciej Morawski był korespondentem Radia Wolna Europa – anonimowe telefony groziły mu porwaniem jego córki; Dominik Horodyński pozostał w kraju i był redaktorem naczelnym tygodnika warszawskiego „Kultura”; a Kazimierz Morawski był prezesem koncesjonowanej partii ChSS, członkiem Rady Państwa PRL, i bliskim współpracownikiem Edwarda Gierka i Wojciecha Jaruzelskiego.

Książkę z płytą DVD pt „Wujowie i Inni” można nabyć po filmie.

Recent Posts

Leave a Comment