BYDŁO BA PASTWISKU W KANCELARII B. PREZYDENTA RP. BRONISŁAWA KOMOROWSKIEGO

0

                  

 

                                 BYDŁO NA PASTWISKU

W KANCELARII B. PREZYDENTA BRONISLAWA KOMOROWSKIEGO

 

ZNIKAJĄCE OBRAZY I RZĘŹBY Z PAŁACU PREZYDENCKIEGO

OBRAZY I RZEŹBY STANOWIĄCE WŁASNOŚĆ MUZEUM NARODOWEGO

 

Po kadencji Bronisława Komorowskiego z Pałacu Prezydenckiego zniknęły dwa zabytkowe obrazy „Bydło na pastwisku” i „Gęsiarka” należące do Muzeum Narodowego. Urzędnicy sprawdzają, co stało się z dziełami sztuki.

W rozmowie z tygodnikiem „Do Rzeczy” Maciej Łopiński, jeden z ministrów w kancelarii Andrzeja Dudy poinformował, że z Pałacu Prezydenckiego zniknęły obrazy. – Nie wiadomo, co się stało z dwoma zabytkowymi obrazami – mówił Łopiński dla tygodnika. „Fakt” z kolei dotarł do informacji, że brakuje również jednej rzeźby.

Dzieła sztuki należą do Muzeum Narodowego.

– Już się pojawiły ze strony Platformy zarzuty, że szukamy kwitów i haków – powiedział Maciej Łopiński w rozmowie z „Do Rzeczy”. – Jeśli w pałacu nie możemy odnaleźć dzieł sztuki, to ktoś za to odpowiada – uzupełniał.

Jak poinformowała portal niezlezna.pl Marta Dziewulska z Muzeum Narodowego, dział inwentaryzacji muzeum sprawdza te doniesienia.

Tymczasem na Twitterze pojawiają się zdjęcia, na których widać, jak urzędnicy przenoszą obrazy na terenie Pałacu Prezydenckiego.

 

       „GĘSIARKA” OBRAZ SKRADZIONY Z PAŁACU PREZYDENCKIEGO

                         JUŻ ZOSTAŁ SPRZEDANY NA AUKCJI

 

Gęsiarka”. Obraz skradziony z Pałacu Prezydenckiego – już został sprzedany.

„Gęsiarka” Romana Kochanowskiego – obraz, który znajdował się w Pałacu Prezydenckim – zniknął w okresie, w którym prezydentem był Bronisław Komorowski.

Jak ustalił portal niezalezna.pl, dokładnie ten sam obraz został 10 czerwca br. wystawiony na aukcji, z ceną wywoławczą 12 tys. złotych i już został sprzedany za 10 tysięcy złotych.

Wcześniej dostęp do niego mieli asystenci szefa kancelarii Komorowskiego, Jacka Michałowskiego.

Obraz Kochanowskiego, którego powstanie datowane jest na 1881 r., w tzw. „systemie ewidencji majątku Kancelarii Prezydenta RP” znajdował się z datą przychodu 1979 r. Jak poinformowała nas kancelaria, „Gęsiarka” przed tym, jak trafiła do Pałacu Prezydenckiego, znajdowała się w zbiorach Urzędu Rady Ministrów i była elementem ekspozycji pałacu w Otwocku Wielkim.

Kto miał dostęp do obrazu i gdzie on dokładnie się znajdował?

– Obraz znajdował się w Pałacu Prezydenckim. Stanowił wyposażenie pokoju asystentów, który znajdował się na tyłach gabinetu byłego ministra Jacka Michałowskiego – poinformowała nas Kancelaria Prezydenta.

To również asystenci byłego ministra w okresie od maja do września br. mieli dostęp do tego pomieszczenia. Kiedy i jak stwierdzono brak obrazu w Pałacu?

– W toku inwentaryzacji prowadzonej w okresie od 18 sierpnia 2015 r. do 4 września

2015 r. stwierdzono brak obrazu na stanie majątku KPRP. Wewnętrzne postępowanie wyjaśniające przeprowadzone w tej sprawie   wykazało, iż wiedza o braku obrazu była w KPRP od marca 2015 r. – informuje Kancelaria.

Trudno powiedzieć, jak dokładnie obraz z Pałacu Prezydenckiego trafił na aukcję, ale faktem jest, że to samo dzieło 10 czerwca trafiło na sprzedaż, z ceną wywoławczą 12 tys. zł jako „własność prywatna”.

Skontaktowaliśmy się z dyrektorką domu aukcyjnego „Rempex”, Anną Bielawską, by ustalić, kto dał obraz Kochanowskiego do sprzedaży, jednak – powołując się na ochronę danych osobowych – nie była ona w stanie podać nam nazwiska. Wiemy jedynie, że „Gęsiarkę” na aukcji wystawiła „osoba prywatna”.

 

„OSOBA PRYWATNA” SPRZEDAŁA NA AUKCJI OBRAZ, KTÓRY ZNIKNĄŁ Z KANCALARII KOMOROWSKIEGO

 

12 tys. złotych – to cena wywoławcza aukcji „Gęsiarki” Romana Kochanowskiego – obrazu, który znajdował się w Pałacu Prezydenckim za czasów Bronisława Komorowskiego – ustalił portal Niezalezna.pl.

O tym, że z Pałacu zniknęły dwa zabytkowe płótna poinformował w wywiadzie dla tygodnika „Do Rzeczy” prezydencki minister Maciej Łopiński. Dodał też, że przygotowywany jest raport, który ma przedstawić sytuację, w jakiej Kancelarię Prezydenta zastali współpracownicy nowej głowy państwa. Dokument ma zostać przekazany wszystkim mediom w tym samym czasie.

Jak wynika z ustaleń serwisu Niezależna.pl, „Gęsiarka” Romana Kochanowskiego – jeden z obrazów, o których mówił Łopiński, został wystawiony na aukcji, z ceną wywoławczą 12 tys. złotych i sprzedany przez dom akcyjny „Rempex” za 10 tysięcy złotych. Płótno miała dostarczyć osoba prywatna.

Dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta stwierdziła, że prawdopodobnie właśnie tego płótna brakuje w Pałacu Prezydenckim. Dodała, że KPRM jest w trakcie przygotowania materiałów dowodowych i nie wykluczyła, że sprawa tego i innych obrazów, które zaginęły po zmianie prezydenta, trafi do prokuratury.

Sytuację skomentował wcześniej także Bronisław Komorowski. Były lokator Pałacu Prezydenckiego powiedział w programie „Tomasz Lis na żywo”, że jeśli rzeczywiście coś zginęło, to należy powiadomić policję i prokuraturę. – To jest takie środowisko, które zawsze insynuacjami się żywiło i insynuacjami walczyło – oświadczył Bronisław Komorowski.

Kancelaria Prezydenta Polski Andrzeja Dudy zawiadomiła już prokuraturę w sprawie skradzionych obrazów.

 

Źródła:

 

http://niezalezna.pl/71304-gesiarka-obraz-skradziony-z-palacu-prezydenckiego-juz-zostal-sprzedany

 

https://www.google.pl/?gws_rd=ssl#q=www.telewizjarepublika.pl+znikaj%C4%85+obrazy+z+palacu+komorowskiego

 

http://telewizjarepublika.pl/quotosoba-prywatnaquot-sprzedala-na-aukcji-obraz-ktory-zniknal-z-kancelarii-prezydenta-komorowskiego,24139.html

 

 

Recent Posts

Leave a Comment