„Lot koło nagiej damy” – KONKURS!

0

Niepoprawne Radio PL poleca książkę Moniki Rogozińskiej „Lot koło nagiej damy”. W dzisiejszej (czwartkowej) audycji KONKURS – do wygrania będą 4 egzemplarze książki!

Lot koło nagiej damy okładkaTytuł: Lot koło nagiej damy
Autor: Monika Rogozińska
Wydawca: Wydawnictwo Bernardinum, Pelplin 2016 r.

Lot koło nagiej damy” to fascynująca opowieść o zimowej wyprawie na Nanga Parbat (8125 m) w Pakistanie na przełomie 1997/98 r.
Była to pierwsza ekspedycja, z której relacje wraz ze zdjęciami były przesyłane przez satelitę. Korespondentką wyprawy była Monika Rogozińska. Jedyna kobieta w zespole. Trzęsienie ziemi, lawiny, wypadek alpinisty, akcja ratunkowa w Himalajach były zaledwie wstępem do tej prawdziwej i zaskakującej historii. Zimowa wyprawa na Nanga Parbat (8125 m) pod kierownictwem Andrzej Zawady pioniera himalaizmu zimowego okazała się kluczem do przeszłości i przyszłości autorki.

Podczas wyprawy przypadkiem natrafiła na ślady o polskim pilocie poruczniku Henryku Franczaku, który był uczestnikiem bitwy o Anglię
i Atlantyk.  Za walkę podczas II wojny światowej został odznaczony Srebrnym Krzyżem Wojennym Virtuti Militari, oraz Krzyżem Walecznym.
Był jednym z twórców lotnictwa w najwyższych górach świata po II wojnie światowej. Latał brawurowo w Himalajach, Karakorum, Hindukuszu (jeden z lotów opisał „The National Geographic Magazine” w 1952 r.)  Książka, historyczna i osobista zarazem, zawiera niepublikowane wcześniej dokumenty i zdjęcia z czasów wojny, fotografie miejsc trudno dziś dostępnych w Pakistanie, także wykonane z samolotów
w Himalajach przez polskich pilotów.

Od autorki
„Poszukiwałam polskiego pilota, który latał po wojnie w Himalajach, Karakorum, Hindukuszu, przyjaźnił się z maharadżą. To on mnie odnalazł. Mieszkał koło miasta Opatrzność…Tę prawdziwą opowieść zapisałam, by ocalić od zapomnienia losy rodaków wiernych dewizie: Bóg, Honor, Ojczyzna”.
___________________________________________________________________________________________________________________
Monika Rogozińska 
‒ dziennikarz, członek The Explorers Club. Absolwentka polonistyki i kulturoznawstwa Uniwersytetu Warszawskiego, po studiach pracowała w schronisku w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Została ratownikiem i przewodnikiem tatrzańskim, przewodniczącą „Solidarności” w schroniskach. Tworzyła dla cudzoziemców programy zwiedzania Polski. Współorganizowała i uczestniczyła w zimowych ekspedycjach na ośmiotysięczne szczyty jako korespondent dziennika Rzeczpospolita, radia, TVP. Organizowała i prowadziła wyprawy otwierające nowe kierunki w światowej turystyce. Współautorka książek, wystaw, publikuje w kraju i za granicą. Jest matką dwóch synów.
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Wydawnictwo „Bernardinum”, „Lot koło nagiej damy”, format: 165 x 235 mm, s. 240 oprawa twarda, cena detaliczna 45,00 zł. Książka dostępna w dobrych księgarniach, Empiku oraz na www.bernardinum.com.pl

Recommended Posts

Leave a Comment