Pokazy w Kołobrzegu – 23 i 24 IX.

0

Kołobrzeg 23 i 24 IX – pokazy filmowe i spotkanie z Piotrem Zarębskim

Niepoprawne Radio PL, przy współpracy kołobrzeskiego Klubu Gazety Polskiej oraz ZSS im.Zbigniewa Herberta, ma zaszczyt zaprosić mieszkańców Kołobrzegu i okolic na pokazy filmów i spotkania z Piotrem Zarębskim, autorem i reżyserem.

23.IX.2011 piątek
Film „Więźniarki” oraz spotkanie autorskie z reżyserem odbędzie się 23 września w Zespole Szkół Społecznych im. Zbigniewa Herberta przy ul. Jedności Narodowej 58a w Kołobrzegu, o godz. 18:00

Bohaterkami są kobiety aresztowane i skazane w stanie wojennym za działalność w Solidarności w 1980-81 roku. Jest to 7 wspaniałych kobiet, które zostały „wrzucone” do więzienia pod różnymi pretekstami w imię obrony ustroju PRL. Wiesia, Ania, Marylka, Zosia, Ela, Jola i Ewa symbolicznie „spotkały się w jednej celi” w Fordonie – więzieniu koło Bydgoszczy.
One to postanowiły w 2002 roku opowiedzieć przed kamerą o swoich dramatycznych losach od aresztowania po okoliczności wyjścia z więzienia, o przyjaźni i braterstwie – po trudności i szykany już na wolności, które część z nich zmusiły do emigracji. Dwie zostały w Polsce inne osiadły w USA, Kanadzie, Australii, Francji, Niemczech. W filmie postanawiają też podzielić się swoimi refleksjami dotyczącymi stanu Polski po okrągłym stole, o postawie niektórych ludzi… a także o tym jak postrzegają Solidarność dzisiaj.

24.IX.2011 sobota
Film „Solidarność” 1980-1990 – 10 lat później, oraz spotkanie autorskie z reżyserem odbędzie się 24 września w Sand – Hotelu w Kołobrzegu, ul. Zdrojowa 3, o godz. 18:00

Film oparty na wypowiedziach wszystkich kontrkandydatów Lecha Wałęsy na przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność zarówno w 1980 roku jak i w 1990 roku.
W filmie występują Jan Rulewski, Andrzej Gwiazda, Marian Jurczyk, Andrzej Słowik, Jerzy Wójcik. Lech Wałęsa nie chciał się wypowiadać do kamery dlatego jego wypowiedzią jest to co wygłosił z trybuny „zjazdowej” w 1990 roku.
Film ujawnia „z czym Solidarność wyszła” po stanie wojennym, jakie były manipulacje wokoło Solidarności i jak oszukano Naród.
Wielu widzów po filmie stwierdziło, iż film uświadomił im jak wyglądała „transformacja” i gdyby ten film był znany np. w 1990 roku to nigdy Lech Wałęsa nie zostałby prezydentem i może nie narobiono by tylu szkód w Polsce.
„Solidarność” 1980-1990 – 10 lat później do dzisiaj jest poddana cenzurze (materiały mają już 21 lat!) Film nie był emitowany w telewizji pod pretekstem „ nie jest filmem wyprodukowanym w TVP”, ani też nie był pokazywany w szerokiej dystrybucji. Nikt nie jest zainteresowany dystrybucją filmu na DVD, z wyjaśnieniem że „film jest znany z pokazów autorskich”.

Piotr Zarębski. Reżyser, scenarzysta, operator, absolwent Łódzkiej Szkoły Filmowej był wielokrotnie nagradzany za produkowane przez siebie filmy. Najbardziej znane tytuły to „Europa II”, „Solidarność 1980-1990 –10 lat później” oraz „Pistolet do wynajęcia, czyli prywatna wojna Rafała Gan-Ganowicza”.

Pokazy i spotkania organizujemy dzięki finansowemu wsparciu firm Aren’Art Forever oraz Żulicki, a także osoby podpisującej się „Tajemniczy nieznajomy”.

Recommended Posts

Leave a Comment