WPiS nr 11/2014 – jutro KONKURS!

0

Drodzy Słuchacze, polecamy nowy numer miesięcznika WPiS – Wiara, Patriotyzm i Sztuka. W czwartkowej audycji KONKURS – do wygrania będą 3 egzemplarze pisma!

W bieżącym numerze:

Przesilenie w Polsce powinno nastąpić – Leszek Sosnowski rozmawia z prof. Andrzejem Nowakiem o kandydowaniu w wyborach prezydenckich, roWPiS_11_2014li pamięci w podtrzymywaniu świadomości historycznej i nagrodach, jakimi niedawno obóz patriotyczny uhonorował profesora.

Nie kłaniać się okolicznościom – z okazji Święta Niepodległości bp Antoni P. Dydycz pisze o patriotyzmie, ważnych momentach narodowej historii i postaciach, którym zawdzięczamy niepodległość polityczną i duchową – Janie Pawle II, Józefie Piłsudskim, Cyprianie Kamilu Norwidzie i Ignacym Janie Paderewskim.

Gen. Kazimierz Sosnkowski, spadkobierca idei Piłsudskiego – rozmowa z dr. Jerzym Kirszakiem, historykiem, biografem gen. Kazimierza Sosnkowskiego, o życiu i dorobku tej niezwykłej postaci. Kazimierz Sosnkowski był legionistą, generałem, Wodzem Naczelnym Polskich Sił Zbrojnych i spadkobiercą idei marszałka Piłsudskiego.

Starodawna wolność Polski – prof. Krzysztof Ożóg analizuje tajemnicze pojawienie się i zniknięcie Galla Anonima. Historyk-mediewista z UJ przybliża postać i dzieło pierwszego kronikarza polskich dziejów na podstawie aktualnego stanu badań: kim był, jak i dlaczego znalazł się w Polsce, dlaczego napisał swą Kronikę i jakie idee w niej zawarł.

Troska o zaspokojenie agresora – Leszek Sosnowski rozmawia z posłem i politologiem prof. Krzysztofem Szczerskim o zasadach kształtowania polityki zagranicznej, strategii postępowania Władimira Putina i dyplomatycznych umiejętnościach aktualnego szefa polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych – Grzegorza Schetyny.

Stop zatruwaniu! – mówią mieszkańcy niewielkich Korsz na Mazurach, którzy od wielu miesięcy walczą z działającym w mieście zakładem utylizacji akumulatorów. Ich zdaniem zakład niszczy środowisko, zatruwa powietrze, wodę i glebę. W dodatku emitowany przezeń ołów wykryty został także we krwi dorosłych i dzieci…

Zimna socjologia zamiast Ewangelii – w korespondencji z Watykanu po Synodzie Biskupów Andrea Gagliarducci prezentuje najważniejsze tematy i wątki obrad, podkreśla nowe zagrożenia, wskazuje postaci, które odegrały najistotniejszą rolę podczas Synodu, prostuje medialne sensacje i przekłamania oraz formułuje ważne dla wszystkich członków Kościoła wnioski.

Za niektórymi artystami kryje się szatańska ideologia – wywiad Adama Sosnowskiego z Krzysztofem Krawczykiem, który wziął niedawno udział w społecznej inicjatywie „Rodzina ma głos”. Znany wokalista opowiada m.in. o swym nawróceniu, ważnych dla niego wartościach rodzinnych, trudnych okresach kariery, programach typu talent show oraz realiach polskiego rynku muzycznego.

Ogień nad katedrą – reportaż z Sosnowca, gdzie w nocy z 28 na 29 października ogień strawił dach zabytkowej, XIX-wiecznej katedry. Podczas pożaru uszkodzone zostało także wnętrze świątyni, w tym cenne polichromie namalowane przez znanego młodopolskiego artystę Włodzimierza Tetmajera. Pomocy spalonemu kościołowi udziela cała Polska.

Targowica, czyli zdrada w patriotycznych szatach – okoliczności i przebieg zawiązania konfederacji targowickiej opisuje historyk z Warszawy, dr hab. Martyna Deszczyńska. Zwolennicy tradycyjnych porządków, nieograniczonej wolności szlacheckiej i słabej władzy królewskiej woleli oddać kraj pod obce panowanie niż zgodzić się na zmianę ustroju Rzeczypospolitej.

Uzdrowisko czy maszynka do „kręcenia lodów”? – pyta dr Franciszek Dąbrowski, przedstawiając realia „prywatyzacji po polsku” uzdrowiska w Wysowej-Zdroju. Kompleks uzdrowiskowy został tam sprzedany przez Ministerstwo Skarbu Państwa, mimo że był dochodowy, a jego przejęciem zainteresowane były samorządowe władze województwa.

Marszałek wraca powoli do „Milusina” – Dorota Wójtowicz zaprasza do dworku „Milusin” w Sulejówku – domu Marszałka, podarowanego mu niegdyś przez jego żołnierzy, po wojnie pełniącego funkcję przedszkola, niedawno zaś odzyskanego przez fundację i zmienianego stopniowo w Muzeum Józefa Piłsudskiego. Mało znana twarz Komendanta – męża, ojca, gospodarza.

Świato-Podgląd – przegląd najnowszych i najciekawszych wiadomości z różnych stron i różnych mediów świata: niemieckie obchody 25-lecia upadku muru berlińskiego, ks. prof. Dariusz Oko we Włoszech i promowanie ateizmu w komunistycznych Chinach.

Prawda i mity o egzorcyzmach. Bez decyzji człowieka nie ma opętania – rozmowa Kajetana Rajskiego z ks. prof. Januszem Królikowskim, byłym egzorcystą diecezji tarnowskiej, o trudnej, choć dla wielu fascynującej kwestii opętań i egzorcyzmów. Ks. Królikowski wyjaśnia, jak dochodzi do opętania, ile ma to wspólnego z obrazami pokazywanymi w licznych filmach na ten temat, na czym polega pomoc egzorcystów i jak są oni przygotowywani do tej posługi.

Ludzie „Solidarności” płacili cenę najwyższą – Wojciech Grzeszek, przewodniczący małopolskiej „Solidarności”, poleca album „Blaski i nędze życia w PRL”, przypominając, że tamte czasy, dziś często stające się tematem żartów i popkulturowych przetworzeń, były okresem prześladowań i zniewolenia.

A poza tym: nowości i rekomendacje książkowe Białego Kruka (w tym liczne i atrakcyjne propozycje świątecznych prezentów), formularz prenumeraty na nadchodzący rok oraz jak zawsze krzyżówka z nagrodami.

Recommended Posts

Leave a Comment