Powrót polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego zaplanowany na 14 lipca

Opublikowane przez: Roksana Pacocha

Polski astronauta dr Sławosz Uznański-Wiśniewski zakończy swoją misję na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) i powróci na Ziemię najwcześniej w poniedziałek, 14 lipca 2025 roku. Kapsuła kosmiczna SpaceX Dragon Grace ma odłączyć się od stacji o godzinie 13:05 czasu polskiego, rozpoczynając powrót na naszą planetę. Cała operacja, obejmująca zejście przez atmosferę i wodowanie, potrwa kilkanaście godzin i będzie transmitowana na żywo przez Axiom Space, NASA oraz SpaceX.

  • Polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski zakończy misję Axiom-4 i wróci na Ziemię 14 lipca 2025 roku o godzinie 13:05 czasu polskiego.
  • Powrót kapsuły SpaceX Dragon Grace z ISS będzie transmitowany na żywo przez Axiom Space, NASA i SpaceX.
  • Po wodowaniu astronauta zostanie przewieziony do Kolonii w Niemczech, gdzie odbędzie się oficjalne powitanie i rehabilitacja.
  • Misja trwała około 14 dni, podczas których wykonano 13 eksperymentów naukowych i liczne działania edukacyjne.
  • Harmonogram powrotu może ulec zmianie, jednak obecne plany są oficjalne i potwierdzone przez Polską Agencję Kosmiczną.

Po bezpiecznym wodowaniu załoga zostanie przetransportowana do Kolonii w Niemczech, gdzie zaplanowano oficjalne powitanie astronauty oraz rehabilitację. Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) potwierdziła harmonogram powrotu i zapewnia, że choć istnieje możliwość przesunięć, obecne plany są już oficjalne i szczegółowo zaplanowane.

Harmonogram powrotu misji Axiom-4 i szczegóły operacji

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) podała oficjalny harmonogram powrotu misji Axiom-4, w której uczestniczył dr Sławosz Uznański-Wiśniewski. Astronauta ma opuścić Międzynarodową Stację Kosmiczną w poniedziałek, 14 lipca 2025 roku. O godzinie 13:05 czasu polskiego kapsuła SpaceX Dragon Grace zostanie odłączona od ISS, co rozpocznie procedurę powrotu na Ziemię.

Proces zejścia kapsuły przez atmosferę oraz jej wodowania zajmuje zazwyczaj kilkanaście godzin. W tym czasie kapsuła będzie musiała wytrzymać ogromne przeciążenia oraz kontakt z rozgrzaną do tysięcy stopni plazmą, co podkreśla niebezpieczeństwo i skomplikowanie całej operacji – jak podaje PolsatNews.pl.

Według informacji przekazanych przez TVN Meteo, choć harmonogram jest już oficjalny, istnieje możliwość przesunięć w czasie powrotu, wynikających z warunków pogodowych lub innych czynników technicznych. Mimo to Polska Agencja Kosmiczna potwierdza gotowość do realizacji planu.

Przebieg misji i aktywności astronauty na orbicie

Misja Axiom-4 rozpoczęła się 25 czerwca 2025 roku i trwała około 14 dni. W tym czasie dr Sławosz Uznański-Wiśniewski przebywał na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie aktywnie uczestniczył w licznych badaniach naukowych oraz działaniach edukacyjnych.

Podczas pobytu na orbicie astronauta wykonał 13 eksperymentów naukowych, w tym badania EEG Neurofeedback, które były zaplanowane na 15. dzień misji. Eksperymenty dotyczyły między innymi funkcjonowania organizmu w warunkach mikrograwitacji, co stanowi istotny element poznawczy dla medycyny kosmicznej – informuje GazetaPrawna.pl.

Załoga misji pokonała niemal 230 okrążeń wokół Ziemi, co pozwoliło na zebranie danych o różnorodnych aspektach funkcjonowania w przestrzeni kosmicznej. Polski astronauta czterokrotnie łączył się na żywo z dziećmi w Polsce, realizując 30 pokazów edukacyjnych i nagrywając materiały promocyjne, co było istotnym elementem popularyzacji nauki i kosmosu w kraju.

Powitanie i rehabilitacja po powrocie na Ziemię

Po bezpiecznym wodowaniu kapsuły Dragon Grace, załoga zostanie przetransportowana do Kolonii w Niemczech, gdzie znajduje się ośrodek DLR „Envihab” oraz Europejskie Centrum Astronautów ESA. To miejsce, w którym zaplanowano oficjalne powitanie dr Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego – ceremonia odbędzie się najwcześniej 14 lipca 2025 roku.

Rehabilitacja w ośrodku DLR ma na celu przywrócenie pełnej sprawności fizycznej po długim pobycie w warunkach mikrograwitacji. Jest to niezwykle ważny etap, pozwalający na adaptację organizmu do warunków ziemskich i powrót do normalnego funkcjonowania.

Jak podają portale i.pl oraz RMF24, uroczyste powitanie będzie symbolicznym i radosnym zakończeniem ważnego rozdziału misji polskiego astronauty. Z kolei Radio Zachód podkreśla, że powrót oraz powitanie mają również zwrócić uwagę na sukces misji i wkład Polski w międzynarodowe programy kosmiczne, podnosząc prestiż naszego kraju na arenie globalnej.

Powrót misji Axiom-4, który miał nastąpić 10 lipca 2025 roku, został przesunięty na 14 lipca, co potwierdzają doniesienia tech.wp.pl i naekranie.pl. Mimo tej zmiany polskie służby i międzynarodowi partnerzy pozostają czujni i gotowi, by zapewnić astronautom bezpieczny powrót na Ziemię.