KONIEC KONFLIKTU W SPRAWIE TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO

0

KONIEC KONFLIKTU W SPRAWIE TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO

PREZES ANDRZEJ RZEPLIŃSKI PRZYJĄŁ CZTERECH SĘDZIÓW ZAPRZYSIĘŻONYCH PRZEZ PANA PREZYDENTA ANDRZEJA DUDĘ

DO SKŁADU SĘDZIOWSKIEGO DOŁĄCZY 9.12. JULIA PRZYŁĘBSKA

 

Wygląda na to, że decyzja prezydenta Andrzeja Dudy o przyjęciu ślubowania czterech nowo wybranych sędziów przełamała kryzys konstytucyjny. Z najnowszych doniesień wynika, że prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński przyjął już nowych sędziów w siedzibie TK i udostępnił im pokoje do pracy. O sprawie informuje portal niezalezna.pl, powołując się na informację potwierdzoną przez rzecznik prasową Biura Trybunału Konstytucyjnego, Katarzynę Sokolewicz – Hirszel.

 

Nowi sędziowie TK wybrani zostali przez większość sejmową w środę wieczorem. Decyzją parlamentu skład Trybunału Konstytucyjnego został uzupełniony o Henryka Ciocha, Lecha Morawskiego, Mariusza Muszyńskiego i Piotra Pszczółkowskiego. Jeszcze tej samej nocy sędziowie zostali zaprzysiężeni podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

 

Prezydent Duda stawia na kompromis w sprawie Trybunału Konstytucyjnego: „Podjąłem tę decyzję w imię dobra wspólnego, w imię sprawiedliwego i uczciwego państwa”.

 

Do składu sędziowskiego dołączy także Julia Przyłębska, która złoży ślubowanie po 8 grudnia, gdy upłynie kadencja obecnego sędziego TK.

 

Mimo licznych głosów atakujących „legalność” nowych sędziów, prezes Trybunału Konstytucyjnego przyjął ich w nowym miejscu pracy. Na stronie internetowej TK, w zakładce „sędziowie”, trwają prace aktualizacyjne.

 

Sędzia Andrzejewski, współtwórca polskiej konstytucji: „Mamy do czynienia z zamachem. Trybunał Konstytucyjny znacznie przekroczył swoje kompetencje”.

 

PREZYDENT ANDRZEJ DUDA STAWIA NA KOMPROMIS W SPRAWIE TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO.

PODJĄŁEM TĘ DECYZJĘ W IMIĘ DOBRA WSPÓLNEGO, W IMIĘ SPRAWIEDLIWEGO I UCZCIWEGO PAŃSTWA

 

ORĘDZIE PANA PREZYDENTA ANDRZEJA DUDY

 

 

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział w swoim orędziu utworzenie zespołu w ramach Narodowej Rady Rozwoju, którego celem będzie wypracowanie sposobu wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Głowa państwa zaprosi do współpracy przedstawicieli różnych środowisk politycznych.

 

„Wokół wyboru sędziów TK narosło sporo wątpliwości. Polacy oczekują pracy na rzecz państwa, a nie kłótni i awantur. Kiedy odbierałem zaświadczenie o wyborze na urząd Prezydenta RP, apelowałem, by ważne decyzje nie były podejmowane w okresie zmiany władz państwowych. Niestety Sejm nie przychylił się do mojej prośby i dokonał wadliwego wyboru naruszając dobry obyczaj polityczny. Nie można godzić się na zmianę prawną, która godzi w Trybunał Konstytucyjny. Instytucja ta powinna być pluralistyczna, politycy powinni to uszanować, tego oczekują obywatele„.

— powiedział Pan prezydent.

 

„Stojąc na straży konstytucji postanowiłem odebrać przysięgę od sędziów Trybunału Konstytucyjnego kierując się wolą nowo wybranego Sejmu, w którym Polacy pokładają ogromne nadzieje. Przychylam się do opinii prezesa TK o potrzebie debaty. W ramach Narodowej Rady Rozwoju zamierzam powołać zespół, którego celem będzie wypracowanie sposobu wyboru sędziów, by w przyszłości nie pojawiły się wątpliwości. Chciałbym do tego dialogu zaprosić przedstawicieli wszystkich partii i ekspertów prawa konstytucyjnego. Wierzę, że dzięki podobnej inicjatywie uda nam się uniknąć sporu w przyszłości. (…) Jestem głęboko przekonany, że to zbliża nas do obiecanego celu. Ślubowałem, że dobro obywateli i ich pomyślność będą moim najwyższym nakazem. (…) Podjąłem tę decyzję w imię dobra wspólnego, w imię sprawiedliwego i uczciwego państwa”— mówił Andrzej Duda.

 

MARSZAŁEK SEJMU KORNEL MORAWIECKI O SPORZE WOKÓŁ TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO

 

Kornel Morawiecki o sporze wokół TK:

„Opozycja nie chce przyjąć do wiadomości, że straciła władzę.

Prezydent nie może ustępować.

Prezes Rzepliński powinien ustąpić.

Strach ludzki jest uzasadniony, bo w dużej mierze media podgrzewają tę nadmierną atmosferę. Należy to wszystko uspokoić. Jest dobra wola, jest piękna odpowiedź pana prezydenta”.— powiedział na antenie TVP Info marszałek Sejmu Kornel Morawiecki, komentując sytuację wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Odpowiadając na pytanie o to, dlaczego prezydent nie odniósł się do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, co sprawiło, że opozycja uważa go za prezydenta partyjnego, odparł:

„Bo też opozycja nie chce przyjąć do wiadomości, że straciła władzę. Straciła ją demokratycznie. Chciałaby tę władzę odzyskać, chciałaby mieć władzę nad sejmem i pośrednio mieć władzę nad narodem. Taka jest koncepcja opozycji, ale nie jest to koncepcja poważna”— stwierdził Kornel Morawiecki.

 

„Nie może być tak, żeby prawnicy uważali się za najwyższą władzę w państwie”.

– dodał, żywiąc nadzieję że ten konflikt szybko minie.

„Konstytucja jest naszym prawem, została złamana kilka miesięcy temu. Czy my Polacy nie wyjdziemy z takiej trudności? Nie z takich opresji wychodziliśmy”.

— mówił, krytykując porównania ze stanem wojennym.

 

„Te wszystkie porównania wydają m się niepoważne”. — dodał.

 

„To oczywistość, że dobro narodu stoi ponad prawem. Dobro to wartość wyższego rzędu, niż prawo”— podkreślił.

 

„Dobro społeczności, która prawo ustanawia ma być na równi z tym prawem”?

— pytał, wyjaśniając ze prawo, które nie służy społeczeństwu winno być zmienione.

 

„Proszę, żeby nie było porównań ze stanem wojennym czy systemami totalitarnymi”

— apelował Poseł Ruchu Kukiz’15 marszałek Sejmu Kornel Morawiecki.

 

„Prosiłbym o pokorę wszystkie strony i odnoszenie się do dobra narodu, do dobra w ogóle, do większych pojęć, które stworzyła nasza cywilizacja”— mówił, podkreślając że ostatnia debata sejmowa przekroczyła dopuszczalne granice.

 

Na pytanie o to kto mógłby zażegnać ten konflikt, stwierdził że najważniejsza jest rola prezydenta i parlamentu. Zapytany o to, co radziłby prezydentowi, odparł:

„Prezydent nie może ustępować. Próba rozwiązania rozwiązania spoczywa też na środowisku prawniczym. (…) Niech środowisko, które ten spór wywołało przez to, że parę miesięcy temu nie dostrzegło takiej niedokładności legislacyjnej, niech poniesie tego konsekwencje”— podkreślił, mówiąc że powinni ustąpić sędziowie, których jest za dużo.

 

„Może ci trzej wybrani wcześniej sędziowie powinni ustąpić. A może pan prezes Rzepliński? To nie jest tak, że pan Rzepliński jest bez winy”— dodał.

 

„Kompromis musi się pojawić. Wierzę w dobrą wolę klasy politycznej, która w imię dobra narodu rozwiąże ten konflikt”— mówił marszałek Sejmu Kornel Morawiecki.

 

Spotkanie z marszałkiem Sejmu Kornelem Morawieckim prowadził w TVP INFO sposób rzetelny i troskliwy o dobro Polski, redaktor Krzysztof Ziemiec w dniu 5. 12. 2015 w programie „Dziś wieczorem”.

                                              Opracował Aleksander Szumański „Głos Polski” Toronto

 

Źródła:

 

http://wpolityce.pl/polityka/274082-koniec-konfliktu-ws-trybunalu-prezes-rzeplinski-przyjal-sedziow-zaprzysiezonych-przez-prezydenta-dude

 

http://wpolityce.pl/polityka/273976-prezydent-duda-stawia-na-kompromis-ws-tk-podjalem-te-decyzje-w-imie-dobra-wspolnego-w-imie-sprawiedliwego-i-uczciwego-panstwa-oredzie

 

http://wpolityce.pl/polityka/274160-morawiecki-o-sporze-wokol-tk-opozycja-nie-chce-przyjac-do-wiadomosci-ze-stracila-wladze-prezydent-nie-moze-ustepowac-prezes-rzeplinski-powinien-ustapic

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Recent Posts

Leave a Comment