Zapraszamy na pokaz filmu „Więźniarki” i spotkanie z reżyserem

1

Bohaterkami są kobiety aresztowane i skazane w stanie wojennym za działalność w Solidarności w 1980-81 roku. Jest to 7 wspaniałych kobiet, które zostały „wrzucone” do więzienia pod różnymi pretekstami w imię obrony ustroju PRL. Wiesia, Ania, Marylka, Zosia, Ela, Jola i Ewa symbolicznie „spotkały się w jednej celi” w Fordonie – więzieniu koło Bydgoszczy.

One to postanowiły w 2002 roku opowiedzieć przed kamerą o swoich dramatycznych losach od aresztowania po okoliczności wyjścia z więzienia, o przyjaźni i braterstwie – po trudności i szykany już na wolności, które część z nich zmusiły do emigracji. Dwie zostały w Polsce inne osiadły w USA, Kanadzie, Australii, Francji, Niemczech. W filmie postanawiają też podzielić się swoimi refleksjami dotyczącymi stanu Polski po okrągłym stole, o postawie niektórych ludzi… a także o tym jak postrzegają Solidarność dzisiaj.

Film „Więźniarki” zostanie zaprezentowany przez jego twórcę Piotra Zarębskiego. Reżyser, scenarzysta, operator, absolwent Łódzkiej Szkoły Filmowej był wielokrotnie nagradzany za produkowane przez siebie filmy. Najbardziej znane tytuły to „Europa II”, „Solidarność 1980-1990 –10 lat później” oraz „Pistolet do wynajęcia, czyli prywatna wojna Rafała Gan-Ganowicza”.
Projekcja i spotkanie pod hasłem „Emigracja czy banicja – Czy mamy jeszcze dokąd wracać?” będą miały miejsce w Kościele Augustianów w niedzielę 10 lipca po mszy św. o godzinie 6pm. Wstęp wolny.

Zapraszamy.

Recent Posts
Comments

Leave a Comment