Aresztowanie liderów Rodacy Kamraci: zarzuty za przestępstwa z nienawiści
W środę 4 czerwca 2025 roku doszło do zatrzymania dwóch czołowych postaci nacjonalistycznego ruchu Rodacy Kamraci – Wojciecha Olszańskiego, znanego jako „Jaszczur”, oraz Marcina Osadowskiego, pseudonim „Ludwiczek”. Obaj mężczyźni zostali aresztowani na polecenie Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga, która postawiła im zarzuty dotyczące nawoływania do przemocy, szerzenia nienawiści oraz pochwalania przestępstw. Zarzuty obejmują działalność prowadzoną na przestrzeni dziesięciu lat, od 2015 do 2025 roku.

- Wojciech Olszański („Jaszczur”) i Marcin Osadowski („Ludwiczek”) zostali zatrzymani przez policję na polecenie Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w środę 4 czerwca 2025 roku.
- Obu mężczyznom przedstawiono zarzuty dotyczące nawoływania do przemocy, szerzenia nienawiści oraz pochwalania przestępstw z lat 2015–2025.
- Prokuratura prowadzi śledztwo o charakterze zbiorczym, łącząc kilkanaście postępowań i badając około 1500 zdarzeń oraz ponad 1700 nagrań wideo o łącznym czasie przekraczającym 3000 godzin.
- Zatrzymanym grozi surowa odpowiedzialność karna, a czynności w prokuraturze nadal trwają.
- Zatrzymania są istotnym wydarzeniem w kontekście walki z przestępstwami z nienawiści i mogą mieć poważne konsekwencje dla ruchu Rodacy Kamraci.
Śledztwo prowadzone przez prokuraturę ma charakter kompleksowy i zbiorczy. Łączy kilkanaście postępowań prowadzonych w różnych regionach Polski, a jego zakres jest niezwykle szeroki. Prokuratura analizuje około 1500 zdarzeń oraz ponad 1700 nagrań wideo o łącznym czasie przekraczającym 3000 godzin, wykorzystując do tego nowoczesne narzędzia oparte na sztucznej inteligencji. Czynności w prokuraturze wciąż trwają, a zatrzymanym grozi surowa odpowiedzialność karna.
Przebieg zatrzymania i przedstawienie zarzutów
W środę 4 czerwca 2025 roku funkcjonariusze policji na polecenie Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga zatrzymali Wojciecha Olszańskiego („Jaszczur”) oraz Marcina Osadowskiego („Ludwiczek”). Obaj są liderami ruchu Rodacy Kamraci, który od lat budzi kontrowersje w polskiej przestrzeni publicznej. Po zatrzymaniu usłyszeli zarzuty dotyczące nawoływania do przemocy, szerzenia nienawiści, pochwalania przestępstw oraz innych poważnych czynów, popełnionych w okresie od 2015 do 2025 roku.
Jak poinformowała rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w czwartek rano, czynności z udziałem zatrzymanych zakończyły się już dzień wcześniej, jednak samo śledztwo i dalsze czynności procesowe trwają nadal. Według informacji przekazanych przez TVN Warszawa, Wojciech O. usłyszał zarzuty dotyczące aż 78 czynów, a Marcin O. 64, co w sumie daje ponad 100 zarzutów karnych. Portal onet.pl podaje, że wśród zarzutów znajdują się również te związane z wysyłaniem gróźb. Dodatkowo, według rp.pl, postępowanie obejmuje wiele poważnych przestępstw, a zatrzymani mogą spodziewać się surowych konsekwencji prawnych.
Zakres i charakter śledztwa prokuratorskiego
Prokuratura bada około 1500 zdarzeń z okresu dziesięciu lat – od 2015 do 2025 roku – co wskazuje na bardzo rozległy charakter prowadzonego śledztwa. Jak informuje serwis wirtualnemedia.pl, śledztwo ma charakter zbiorczy i łączy kilkanaście postępowań prowadzonych w różnych regionach kraju.
Według raportwarszawski.pl, zabezpieczono ponad 1700 nagrań wideo, których łączny czas przekracza 3000 godzin. Materiały te są szczegółowo analizowane przy pomocy narzędzi opartych na sztucznej inteligencji. TVN Warszawa podkreśla, że dokładna analiza tych nagrań oraz zdarzeń jest kluczowa dla ustalenia pełnego zakresu odpowiedzialności zatrzymanych liderów.
Portal fakt.pl zwraca uwagę, że zarzuty dotyczą przede wszystkim przestępstw z nienawiści, co podkreśla powagę zarzutów stawianych Wojciechowi Olszańskiemu i Marcinowi Osadowskiemu. To działanie wpisuje się w szersze działania wymiaru sprawiedliwości wymierzone w zwalczanie tego rodzaju przestępczości.
Tło działalności i znaczenie zatrzymań dla ruchu Rodacy Kamraci
Wojciech Olszański („Jaszczur”) oraz Marcin Osadowski („Ludwiczek”) są rozpoznawalnymi liderami nacjonalistycznego ruchu Rodacy Kamraci, który działał aktywnie w Polsce na przestrzeni ostatniej dekady. Jak informuje TVN Warszawa, ich zatrzymania stanowią istotne wydarzenie w kontekście walki z przestępstwami z nienawiści oraz nawoływaniem do przemocy.
Według raportwarszawski.pl, śledztwo i zatrzymania mogą mieć daleko idące konsekwencje dla całego ruchu, który od lat budził liczne kontrowersje i był przedmiotem zainteresowania organów ścigania. Portal rp.pl wskazuje, że zatrzymania te mogą być początkiem rozbicia struktury Rodaków Kamratów, choć prokuratura nie udziela na razie komentarzy dotyczących kolejnych kroków.
Prokuratura nadal prowadzi czynności oparte na zebranym materiale dowodowym, jak podaje eska.pl. Kolejne decyzje w śledztwie, w tym ewentualne dalsze zatrzymania, zapadną po ich zakończeniu, co może znacząco wpłynąć na przyszłość nacjonalistycznego ruchu w Polsce.