Publicis przejmuje globalny budżet mediowy Paramount po 20 latach z WPP
Koncern medialny Paramount podjął niespodziewaną decyzję o zmianie swojej agencji mediowej, przekazując globalny budżet mediowy agencji Publicis Groupe. Po ponad dwóch dekadach współpracy z WPP Media, dawniej działającym pod marką GroupM, firma zakończyła tę relację w czerwcu 2025 roku. Decyzja ta, podjęta bez przeprowadzenia formalnego przetargu czy wcześniejszej oceny agencji, ma na celu przede wszystkim optymalizację kosztów.

- Paramount po ponad 20 latach zakończył współpracę z WPP Media i przekazał globalny budżet mediowy agencji Publicis Groupe.
- Decyzja była niespodziewana, nie wynikała z formalnego przetargu ani regularnej oceny agencji, a jej głównym celem są oszczędności kosztów.
- Paramount wydaje na media około 400 mln dolarów rocznie, z czego 240 mln to budżet na rynek USA.
- Zmiana agencji zaskoczyła wielu pracowników i uczestników rynku mediowego.
- Publicis Groupe przejmuje obsługę mediową bez oficjalnych komentarzy ze strony Paramount i WPP.
Paramount rocznie wydaje na media około 400 milionów dolarów, z czego znacząca część, bo aż 240 milionów, przypada na rynek amerykański. Zmiana agencji zaskoczyła wielu uczestników rynku mediowego i jest postrzegana jako istotny ruch w branży, który może mieć wpływ na dalsze praktyki zakupowe i strategie marketingowe największych koncernów medialnych na świecie.
Zakończenie 20-letniej współpracy Paramount z WPP Media
Paramount zakończył współpracę z WPP Media, która trwała nieprzerwanie od 2004 roku, kiedy to WPP działało pod marką Mediaedge:cia. Ta ponad dwudziestoletnia relacja była jednym z najdłuższych partnerstw w branży mediowej, co czyni jej zakończenie szczególnie zaskakującym. Zmiana nastąpiła w czerwcu 2025 roku i nie była wynikiem standardowej procedury przetargowej czy regularnej oceny efektywności agencji.
Decyzja o zakończeniu współpracy została podjęta jako biznesowy krok mający na celu redukcję kosztów i efektywniejsze zarządzanie budżetami mediowymi. W roku 2025 WPP Media przeszło reorganizację, konsolidując swoje operacje mediowe pod nową marką „WPP Media”. Mimo tych zmian, jak podaje portal turi2.de, rozstanie z Paramount było dla wielu osób w branży dużym zaskoczeniem. Według informacji serwisu mumbrella.com.au, decyzja ta nie wynikała z tradycyjnej oceny agencji, co dodatkowo podkreśla nieprzewidywalność tego ruchu.
Publicis Groupe nowym partnerem mediowym Paramount
Nowym partnerem mediowym Paramount została agencja Publicis Groupe, która przejmuje obsługę globalnego budżetu mediowego koncernu na poziomie około 400 milionów dolarów rocznie. Z tej kwoty aż 240 milionów dolarów przypada na rynek amerykański, co wskazuje na strategiczne znaczenie Stanów Zjednoczonych w planach marketingowych Paramount.
Zmiana agencji nastąpiła bez formalnego przetargu, co sugeruje, że decyzja została podjęta szybko i opierała się na innych przesłankach niż konkurencja ofert. Jak informuje portal wirtualnemedia.pl, zarówno Paramount, jak i Publicis Groupe nie udzieliły oficjalnych komentarzy w tej sprawie, co jest typowe dla tego typu transakcji, zwłaszcza gdy dotyczą one strategicznych i biznesowych decyzji. Według digiday.com, ruch ten ma na celu przede wszystkim oszczędności kosztów oraz optymalizację strategii zakupowej i planowania mediów, co jest obecnie priorytetem wielu dużych firm medialnych.
Kontekst biznesowy i branżowy zmiany agencji mediowej
Zmiana agencji mediowej Paramount należy rozpatrywać także w kontekście szerszych wydarzeń biznesowych w branży. Niedawno Skydance i RedBird Capital podpisały umowę o wartości 8 miliardów dolarów, co może mieć wpływ na strategię finansową Paramount i decyzje dotyczące alokacji budżetów marketingowych. Koncern liczy na wymierne oszczędności kosztów dzięki współpracy z Publicis Groupe, co jest podkreślane jako główny motyw tej zmiany.
Warto przypomnieć, że Wavemaker, agencja należąca do grupy WPP, była agencją mediową ViacomCBS od 2021 roku, co wskazuje na długotrwałe i wielowarstwowe relacje WPP z firmą, która obecnie funkcjonuje jako Paramount. Jak podaje portal dailyonline.it, przekazanie budżetu mediowego Publicis Groupe wpisuje się w szerszą strategię optymalizacji wydatków mediowych koncernu.
Reorganizacja WPP w 2025 roku, która objęła konsolidację operacji mediowych pod marką „WPP Media”, również mogła wpłynąć na relacje biznesowe z Paramount. Możliwe, że zmiany wewnętrzne w WPP oraz nowe wyzwania rynkowe skłoniły koncern do podjęcia decyzji o zmianie partnera mediowego, który lepiej odpowiada obecnym potrzebom finansowym i strategicznym firmy.
—
Zmiana agencji mediowej Paramount to jedno z najważniejszych wydarzeń w marketingu tego roku, które pokazuje, jak szybko i niespodziewanie mogą się zmieniać relacje nawet między największymi firmami. Wybór Publicis Groupe bez przetargu oraz zakończenie długoletniej współpracy z WPP Media podkreślają, jak coraz większe znaczenie mają dziś oszczędność i elastyczność w zarządzaniu globalnymi budżetami mediowymi.