Młodzi Polacy obojętni wobec demokracji – zaskakujące wyniki badania

Opublikowane przez: Artur Toma

Co trzeci młody Polak w wieku od 16 do 26 lat nie wykazuje zainteresowania tym, czy żyje w demokracji, czy w systemie autorytarnym. Takie niepokojące dane wynikają z badania przeprowadzonego na zlecenie Fundacji TUI przez agencję YouGov, które objęło 6,7 tys. osób z siedmiu krajów Unii Europejskiej, w tym Polskę. Wśród młodych Polaków wyraźna grupa uważa, że autorytaryzm może być korzystniejszy w niektórych aspektach życia społecznego i politycznego. Informacje o wynikach badania opublikowała 7 lipca 2025 roku „Rzeczpospolita”, a ich szerszą analizę przedstawił portal nczas.info.

  • Co trzeci młody Polak (16-26 lat) jest obojętny wobec formy ustroju – demokracji lub autorytaryzmu.
  • Wielu młodych uważa, że autorytaryzm jest lepszy w niektórych kwestiach, co jest najgorszym wynikiem wśród badanych krajów UE.
  • Badanie przeprowadzono na grupie 6,7 tys. osób w siedmiu krajach Unii Europejskiej, w tym Polsce.
  • Wyniki badania opublikowała „Rzeczpospolita” 7 lipca 2025 roku, a szerzej omówił portal nczas.info.
  • Kontekst geopolityczny i kryzys zaufania do polityków, m.in. premiera Donalda Tuska, pogłębiają niepokój związany z postawami młodych Polaków.

Taki obraz postaw młodego pokolenia w Polsce budzi szczególne zaniepokojenie, zwłaszcza w kontekście trwających napięć geopolitycznych za wschodnią granicą kraju. Wyniki te wskazują na pogłębiający się kryzys zaufania do demokratycznych mechanizmów i mogą mieć dalekosiężne konsekwencje dla stabilności politycznej i społecznej w Polsce.

Wyniki badania dotyczące postaw młodych Polaków wobec demokracji i autorytaryzmu

Badanie zrealizowane przez YouGov na zlecenie Fundacji TUI objęło łącznie 6,7 tys. respondentów z siedmiu krajów Unii Europejskiej, w tym Polskę. Wśród młodych Polaków w wieku 16-26 lat co trzeci deklaruje obojętność wobec systemu politycznego, w którym żyje – nie interesuje go, czy jest to demokracja, czy autorytaryzm. Co więcej, znaczna część młodych uważa, że autorytarne rządy mogą być w niektórych aspektach korzystniejsze.

Jak podaje portal nczas.info, Polska wypada w tym badaniu najgorzej spośród wszystkich badanych państw europejskich. To wyraźny sygnał alarmowy, biorąc pod uwagę, że w innych krajach europejskich młodzi wykazują większe zainteresowanie i zaangażowanie w kwestie ustrojowe. Wyniki badania zostały opublikowane 7 lipca 2025 roku przez „Rzeczpospolitą” i szeroko omówione przez portal nczas.info, który zwraca uwagę na ich niepokojący charakter.

Kontekst europejski i geopolityczny wyników badania

Podobne badania przeprowadzone w innych krajach Unii Europejskiej pokazują zróżnicowany poziom zadowolenia z demokracji. Jak informował portal nczas.info, na przykład w Portugalii ponad 51 proc. respondentów wyraziło niezadowolenie ze stanu demokracji. W porównaniu z tym Polska prezentuje się wyjątkowo źle pod względem zaangażowania młodych obywateli.

Eksperci cytowani przez „Rzeczpospolitą” podkreślają, że wyniki badania są szczególnie niepokojące wobec trwającego napięcia geopolitycznego za wschodnią granicą Polski, gdzie autorytarne reżimy stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa regionu. Kryzys zaufania do instytucji demokratycznych w Polsce potwierdzają także inne badania. Na przykład niemal połowa Polaków, według danych przytaczanych przez nczas.info, opowiada się za ustąpieniem premiera Donalda Tuska, co świadczy o szerokim niezadowoleniu z obecnej klasy politycznej.

Reakcje i implikacje społeczno-polityczne

Eksperci oraz media, w tym „Rzeczpospolita”, określają wyniki badania jako zaskakujące i niepokojące. Szczególnie w obliczu obecnej sytuacji międzynarodowej, gdy stabilność demokracji w Europie Środkowo-Wschodniej ma kluczowe znaczenie, takie postawy młodych Polaków mogą mieć poważne konsekwencje.

Jak podaje portal nczas.info, wyniki te mogą świadczyć o rosnącym kryzysie zaufania młodego pokolenia do demokratycznych mechanizmów i liderów politycznych. Niezadowolenie z obecnego stanu demokracji oraz niechęć do premiera Donalda Tuska, które ujawniają sondaże, mogą być ze sobą powiązane i przekładać się na postawy wobec systemów politycznych.

Warto dokładniej przyjrzeć się tym zjawiskom i podjąć konkretne działania, które pomogą odbudować zaufanie młodych Polaków do demokracji. Jeśli tego nie zrobimy, rosnąca apatia i rosnące sympatie wobec autorytaryzmu mogą zagrozić fundamentom naszego demokratycznego państwa i uczynić społeczeństwo bardziej podatnym na antydemokratyczne wpływy.