WPiS – 12/2014 – jutro KONKURS!

0

WPiS - 12_2014Polecamy Państwu kolejny numer miesięcznika WPiS – Wiara, Patriotyzm i Sztuka. W jutrzejszej audycji KONKURS – do wygrania będą 3 egzemplarze pisma!

12/2014

W bieżącym numerze:

Dlaczego to święto? – o artystycznych obrazach Bożego Narodzenia w polskiej i światowej literaturze, od Andrzeja Krzywickiego po Edgara Allana Poe – pisze Adam Sosnowski.

Palestyna w czasach Jezusa była biednym i peryferyjnym krajem – o realiach życia w Ziemi Świętej w czasach narodzin Jezusa, jej sytuacji gospodarczej i politycznej opowiada ks. prof. Roman Bogacz, biblista z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Donald Tusk klnie po angielsku i twierdzi, że w komunizmie nie było mu źle – omawiamy pominięty przez polskie media wywiad, jakiego znanemu brytyjskiemu dziennikowi „Financial Times” udzielił były premier Donald Tusk.

Wojenna Wigilia w okopach
– opowieść o krwawej bitwie pod Łowczówkiem, jaką w grudniu 1914 r. stoczyła I Brygada Legionów. Legionistom przyszło spędzić wigilię i Boże Narodzenie w zasypanych śniegiem okopach.

Św. Józef specjalnie w życiu nie kombinował
– rozmowa z postulatorem krakowskiej prowincji karmelitów bosych o. Szczepanem T. Praśkiewiczem o specyfice świąt w zakonie karmelitańskim, kulcie Dzieciątka Jezus, Matki Bożej i św. Józefa.

Chrześcijańskie oblicze rządu węgierskiego
– Leszek Sosnowski rozmawia z węgierskim ministrem ds. wyznań, mniejszości narodowych i organizacji pozarządowych Miklósem Soltészem. Wspólne chrześcijańskie korzenie mogą być podstawą współpracy krajów Europy Środkowej, a zwłaszcza Polski i Węgier.

Dzisiaj w Betlejem – reportaż z wciąż niespokojnej Ziemi Świętej. Napięta sytuacja, z jaką mamy tam do czynienia, sprawia, że liczba wiernych przyjeżdżających do Betlejem jest mniejsza niż przed laty. A przecież zobaczenie miejsca narodzin Jezusa to wielkie przeżycie dla każdego chrześcijanina.

Międzymorze – idea nadal aktualna
– dr Marek P. Deszczyński przypomina projekt przedwojennej polskiej dyplomacji – stworzenia związku państw Europy Środkowo-Wschodniej leżących między trzema morzami: Bałtyckim, Czarnym i Adriatyckim. Polityczno-gospodarczy sojusz mniejszych krajów pozwoliłby im przeciwstawić się ekspansji zachłannych totalitaryzmów – III Rzeszy i ZSRR.

Największy kongres średniowiecznej Europy – historyk z UJ prof. Krzysztof Ożóg przedstawia okoliczności i przebieg soboru w Konstancji, który zakończył rozłam w Kościele zachodnim. Istotny udział w obradach miała polska delegacja z abp. gnieźnieńskim Mikołajem Trąbą.

Biblista na klęczkach – Jolanta Sosnowska przedstawia postać ks. prof. Waldemara Chrostowskiego, biblisty, kaznodziei, laureata tegorocznej Nagrody Ratzingera – Benedykta XVI.

Nowoczesne rozbiory nie muszą likwidować granic – Leszek Sosnowski rozmawia z prof. Krzysztofem Szczerskim o współczesnych sposobach podporządkowywania sobie państw, o tym, czego w tej mierze uczy nas historia i próbuje odpowiedzieć na pytanie, czy Polska jest jeszcze suwerenna.

Świato-podgląd – przegląd najciekawszych wiadomości z mediów całego świata: zbrojenia na Dalekim Wschodzie, buddyzm nie jest już religią pokoju i tolerancji oraz głos papieża seniora Benedykta XVI na temat nauczania Kościoła w sprawie rozwodów.

Boże Narodzenie z Golcami! – rekomendacja najnowszej płyty znanych i lubianych artystów, braci Pawła i Łukasza Golców. Płyta to zapis koncertu kolęd i pastorałek nagranego w niezwykłym miejscu – w sanktuarium na Jasnej Górze.

Tylko idioci i mundurowi, albo jak wygrać wybory – mgr Stanisław Kąkretny podsumowuje niedawne wybory samorządowe, wzywa do stworzenia Społecznej Komisji Wyborczej, a także do odzyskania dla społeczeństwa telewizji publicznej.

Niemcy na skraju moralnej przepaści – artykuł o protestach niemieckiego społeczeństwa przeciwko postępującej w tym kraju demoralizacji dzieci i ofensywie ideologii gender. Niemcy wychodzą na ulice i mówią: Stop seksualizacji naszych dzieci!

Trud, szarość i… serdeczność – o albumie Wacława Klaga pisze autor wstępu do publikacji, prof. Andrzej Nowak. W PRL, wśród nędzy i poniżenia rodziła się serdeczność, a pozbawieni wolności Polacy potrafili stworzyć sobie oazy prywatnej swobody.

Straszna młodość, piękna starość – opowieść o życiu Genowefy Aleksander, która jako nastolatka należała do konspiracyjnej organizacji niepodległościowej Związek Białej Tarczy. W 1949 r. została aresztowana przez Urząd Bezpieczeństwa. Dziś chętnie przekazuje pamięć o strasznych czasach stalinowskiego terroru.

Godzina Łaski dla duchownych, którzy pobłądzili – artykuł Czesława Ryszki przypominający objawienia Matki Bożej we włoskim Montichiari-Fontanelle. Maryja prosiła tam o szczególną modlitwę w intencji tracących wiarę kapłanów i zakonników.

Wilno, ojczyzno moja… – reportaż ze stolicy dzisiejszej Litwy, gdzie na każdym kroku napotkać można ślady wielowiekowej obecności Polaków oraz polskiej kultury w tym mieście. Nie zatarła ich nawet trwająca tam kilka dekad sowiecka władza.

A poza tym: nowości i rekomendacje książkowe Białego Kruka (w tym liczne i atrakcyjne propozycje świątecznych prezentów), formularz prenumeraty na nadchodzący rok oraz, jak zawsze, krzyżówka z nagrodami.

Recommended Posts

Leave a Comment