Prezydent Andrzej Duda krytykuje wystawę 'Nasi chłopcy’ w Muzeum Gdańska
W poniedziałek 14 lipca 2025 roku prezydent Andrzej Duda wystąpił z jednoznacznym sprzeciwem wobec wystawy historycznej „Nasi chłopcy”, przygotowanej i otwartej w Muzeum Gdańska. Głowa państwa w swoim oświadczeniu podkreśliła, że nie można dopuścić do relatywizowania faktów historycznych, zwłaszcza gdy próbuje się przedstawiać żołnierzy III Rzeszy jako „naszych”. Prezydent nazwał takie działania fałszem historycznym, który budzi jego zdecydowane oburzenie. Wydarzenie to wywołało szeroką dyskusję w przestrzeni publicznej na temat granic pamięci narodowej i interpretacji historii.

- 14 lipca 2025 roku prezydent Andrzej Duda wyraził oburzenie z powodu wystawy „Nasi chłopcy” w Muzeum Gdańska.
- Prezydent sprzeciwił się relatywizowaniu historii i przedstawianiu żołnierzy III Rzeszy jako „naszych”.
- Określił takie przedstawianie jako fałsz historyczny, nie do zaakceptowania.
- Brak dodatkowych informacji wzbogacających lub sprzecznych w dostępnych źródłach.
- Wystawa wywołała szeroką dyskusję na temat interpretacji historii i pamięci narodowej.
Reakcja prezydenta Andrzeja Dudy na wystawę „Nasi chłopcy”
W dniu 14 lipca 2025 roku prezydent Andrzej Duda opublikował oficjalne oświadczenie dotyczące kontrowersyjnej wystawy „Nasi chłopcy” zorganizowanej w Muzeum Gdańska. W swoim wpisie prezydent wyraził głębokie oburzenie wobec próby przedstawiania żołnierzy III Rzeszy jako postaci utożsamianych z Polską. Podkreślił, że takie relatywizowanie historii jest całkowicie nie do przyjęcia i stoi w sprzeczności z prawdą historyczną, którą należy chronić i szanować. Według prezydenta, działania tego typu wprowadzają fałszywy obraz przeszłości i mogą prowadzić do niebezpiecznych przekłamań w świadomości społecznej. Informacje te pochodzą z artykułu opublikowanego 14 lipca 2025 roku na portalu wydarzenia.interia.pl.
Kontekst i znaczenie wystawy „Nasi chłopcy” w Muzeum Gdańska
Wystawa „Nasi chłopcy” wzbudziła kontrowersje przede wszystkim ze względu na sposób prezentacji historii żołnierzy III Rzeszy. Muzeum Gdańska, decydując się na taką ekspozycję, naruszyło wrażliwą sferę polskiego dyskursu publicznego, który szczególnie czuły jest na kwestie prawdy historycznej dotyczącej II wojny światowej. Prezydent Duda zwrócił uwagę na problem relatywizacji historii, który w Polsce ma szczególne znaczenie ze względu na dramatyczne doświadczenia narodowe i potrzebę ochrony pamięci o ofiarach okupacji niemieckiej. Wystawa wywołała szeroką debatę na temat granic interpretacji historycznych oraz roli instytucji kultury w kształtowaniu pamięci zbiorowej. Pomimo tego, że dostępne materiały nie zawierają szczegółów na temat reakcji innych instytucji, wydarzenie to wyraźnie podkreśliło napięcia w sferze pamięci narodowej.
Brak dodatkowych informacji i dalsze perspektywy
Na ten moment dostępne informacje nie przynoszą nowych szczegółów ani reakcji po wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy. Nie pojawiły się też opinie, które mogłyby podważyć jego stanowisko. Wciąż nie wiadomo, czy wystawa zostanie zmieniona lub zamknięta, ani jak zareagują inne instytucje kultury czy środowiska historyczne. Sprawa pozostaje otwarta i z pewnością będzie dalej budzić emocje i dyskusje w przestrzeni publicznej.