Rząd rozważa przywrócenie kontroli na granicy polsko-niemieckiej – Sikorski i Tusk o decyzjach

Opublikowane przez: Kacper Cierpisz

Rząd Polski rozważa czasowe przywrócenie kontroli na granicy polsko-niemieckiej, co zapowiedział szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski. Decyzje w tej sprawie mają zapaść podczas najbliższego posiedzenia rządu. Minister podkreślił, że takie działania są zgodne z traktatem Schengen i mogą być wprowadzone w sytuacji zagrożenia. Premier Donald Tusk również nie wyklucza tego kroku, zaznaczając, iż w przypadku powtarzających się wątpliwych zdarzeń związanych z migrantami Polska przywróci efektywne kontrole graniczne.

  • Rząd Polski rozważa czasowe przywrócenie kontroli na granicy polsko-niemieckiej, co jest zgodne z traktatem Schengen.
  • Szef MSZ Radosław Sikorski i premier Donald Tusk zapowiadają twarde decyzje, a premier kontaktuje się z niemieckim rządem w tej sprawie.
  • Na granicy nie odnotowano nadzwyczajnego ruchu migrantów, a ewentualne przypadki są oceniane jako jednostkowe.
  • Trwają protesty społeczne i działania patroli obywatelskich, a opozycja krytykuje rząd, co jest określane przez Sikorskiego jako polityczna psychoza.
  • Straż Graniczna prowadzi operację 'Most', zatrzymując setki osób próbujących nielegalnie przekroczyć granicę.

Kontakt w tej sprawie został już nawiązany z niemieckim rządem, co wskazuje na prowadzone rozmowy bilateralne. Mimo zapowiedzi możliwych zmian, na granicy nie odnotowano nadzwyczajnego napływu migrantów z Niemiec do Polski. Tymczasem opozycja krytykuje rząd, co według Sikorskiego ma charakter wywoływania niepotrzebnej psychozy w celach politycznych.

Zapowiedzi rządu dotyczące kontroli granicznych

We wtorek 1 lipca 2025 roku Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych, zapowiedział, że podczas najbliższego posiedzenia rządu spodziewa się podjęcia twardych decyzji dotyczących granicy polsko-niemieckiej. Sikorski podkreślił, że zgodnie z traktatem Schengen możliwe jest czasowe przywrócenie kontroli granicznych, co stanowi odpowiedź na aktualne wyzwania migracyjne i bezpieczeństwa.

Premier Donald Tusk nie wyklucza takiego rozwiązania i zaznacza, że w przypadku powtarzających się wątpliwych przypadków związanych z migrantami Polska przywróci efektywne kontrole na granicy. Jak podaje portal gazetaprawna.pl, premier Tusk prowadził już rozmowy z niemieckim rządem, co świadczy o aktywnym dialogu bilateralnym w tej kwestii. Dodatkowo, jak informuje euractiv.pl, Niemcy wprowadzili kontrole na granicy już od października 2023 roku, co stanowi istotny kontekst dla rozważań polskiego rządu.

Aktualna sytuacja na granicy i reakcje społeczne

Radosław Sikorski zaznaczył, że na granicy polsko-niemieckiej nie obserwuje się nadzwyczajnego ruchu migrantów z Niemiec do Polski. Informacje te potwierdzają również doniesienia forsal.pl oraz onet.pl. Minister ocenił, że ewentualne przypadki nieprawidłowości mają charakter jednostkowy i nie uzasadniają szerokiej paniki.

Jednocześnie Sikorski skrytykował działania opozycji, określając je jako „psychozę wywoływaną w celach politycznych”. Skomentował w ten sposób polityczny wymiar dyskusji wokół granicy, który według niego jest wykorzystywany do wywoływania niepotrzebnych napięć. W Szczecinie doszło do protestu tzw. patroli obywatelskich, które blokowały drogę krajową nr 10, zwracając uwagę na kwestie bezpieczeństwa przygranicznego, jak relacjonuje polityka.se.pl. Z kolei lider Konfederacji domaga się przywrócenia kontroli granicznych, co dodatkowo podkreśla obecne napięcia polityczne wokół tego tematu, jak podaje interia.pl.

Działania i plany rządu oraz reakcje polityczne

Premier Donald Tusk podkreślił, że bezpieczeństwo polskich granic pozostaje priorytetem dla rządu. Zapowiedział prawdopodobieństwo wprowadzenia kontroli granicznych, które mają być „efektywne” i skutecznie chronić granicę. Tusk zaznaczył, że osobiście zwrócił się do kanclerza Niemiec, Olafa Merza, w tej sprawie, co wskazuje na wysoki rangą dialog między dwoma państwami – informują wmeritum.pl oraz onet.pl.

Prezydent elekt zapowiedział zwołanie Rady Gabinetowej poświęconej sytuacji na granicy, co podaje portal i.pl. Przypomnieć należy, że kontrole na granicy niemiecko-polskiej są wprowadzone przez Niemcy od października 2023 roku, co jest istotnym tłem dla rozważań polskiego rządu (forsal.pl, wiadomosci.wp.pl).

W Szczecinie odwołano posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa Publicznego, co wywołało ostry sprzeciw uczestników zgromadzenia, którzy skandowali „hańba” – relacjonuje tvn24.pl. Rzecznik rządu poinformował, że polska strona nie weryfikuje tożsamości migrantów przekraczających granicę z Niemiec, co jest przedmiotem krytyki i szerokiej dyskusji w mediach (fakt.pl).

Jak podaje tokfm.pl, polityk Kierwiński ocenił, że zachodnia granica Polski jest obecnie lepiej chroniona niż w czasach poprzednich rządów, co stanowi kontrapunkt wobec krytyki ze strony opozycji.

Operacje Straży Granicznej i działania obywatelskie

W związku z aktualną sytuacją trwa specjalna operacja Straży Granicznej o nazwie „Most”, podczas której zatrzymano kilkaset osób próbujących nielegalnie przekroczyć granicę – informuje interia.pl. Jednocześnie Niemcy utrzymują kontrole graniczne wprowadzone jesienią 2023 roku, co wpływa na sytuację po polskiej stronie.

Mieszkańcy Szczecina zorganizowali patrole obywatelskie w reakcji na deportacje migrantów, co świadczy o dużym społecznym zaangażowaniu i napięciach lokalnych. Ich działania mają na celu zwrócenie uwagi na kwestie bezpieczeństwa i porządku przy granicy, jak podaje polityka.se.pl.

Choć minister Sikorski podkreśla, że obecny napływ migrantów nie odbiega od normy, a sytuacja na granicy nie jest nadzwyczajna, zapowiadane są surowsze decyzje i przywrócenie kontroli. Tymczasem opozycja i część społeczeństwa domagają się zdecydowanych działań, co zaostrza polityczne i społeczne napięcia. W takim klimacie rząd stara się podejmować przemyślane kroki, prowadząc dialog z partnerami zagranicznymi i dbając o bezpieczeństwo obywateli.