Audacity polecam. W obsłudze banalny lecz wymaga spokojnego podejścia do instalacji. Należy bowiem ściągnąć jeszcze sterownik, by móc eksportować do mp3. Ważne, bo pliki WAV są 10-krotnie cięższe.
Najnowszy sterownik znajdziesz na tej stronie. Musisz go ściągnąć, rozpakować i podczas pierwszego eksportu wskazać jego położenie programowi Audacity.

Można też nagrywać za pomocą dyktafonu i tylko obróbkę przeprowadzać przy komputerze.  Zapewne każdy telefon mobilny czy smartfon ma opcję nagrywania. Nie na wszystkich da się nagrać w zadowalającej jakości, ale często jest to kwestia odpowiedniej konfiguracji.

Można oczywiście używać także innych programów obróbki dźwięku.

 

Kilka uwag.

W efektach Audacity masz dwa podstawowe które wykorzystasz.

1. Odszumianie.

Nagrywając zostaw chwilę „ciszy” na początku. Po nagraniu całości zaznaczasz tę ciszę. Odsłuchaj to zaznaczenie, żeby nie było jakiś dodatkowych efektów – trzasków, odgłosu miauczącego kota itp. i wejdź w efekty odszumianie by zaznaczyć „fragment szumu”
Następnie wróć (y) do nagrania i zaznacz całość ( klawisze ctrl+a ) i znowu efekty->odszumiacz usuń szum. U mnie najlepiej odszumia jak zmniejszę wskaźnikiem do minimum.

2. Wzmocnienie
Jeśli ledwo widzisz amplitudę, to po zaznaczeniu całości nagrania ( klawisze ctrl+a ) wejdź w efekty -> wzmacnianie i ustaw w dolnej części +5, +10 czy inną wartość ze znakiem +.  Ważne jest by amplituda nie przekraczała dopuszczalnego poziomu (by mieściła się w pasku nagrania audacity). Jej przekroczenie powoduje zbyt głośny dźwięk, który jest ponadto słabej jakości.

Praca:

Nagrywanie.

Czytasz całość. Podczas czytania natychmiast po błędzie, mlaśnięciu czy złym akcencie, powtarzasz (nie przerywając nagrywania) część zdania , zdanie lub nawet akapit. Zależy jak poważny błąd popełniłeś. Tak zrobiony tekst jest łatwy w obróbce. Podczas obróbki miejsca błędów są jednak trudne do znalezienia jeśli ich w jakiś sposób nie oznaczysz podczas nagrania. Można to zrobić albo głośniejszym dźwiękiem (klaśnięcie w dłonie lub chrząknięcie) albo kilkusekundową ciszą. Obróbka nagrania z oznaczonymi tak błędami będzie wymagała znacznie mniej czasu.

Edytowanie.

Zazwyczaj czytane fragmenty trwają od 10 do 30 minut.
Wchodzisz w edycję i wycinasz to co jest źle nagrane.
Tym sposobem jeśli nagranie trwa 10-30 minut to jego obróbka ok 15-45 (a jeśli oznaczysz błędy od 5 do 10 minut).

Ustawienia.

Audacity może nagrywać z różną częstotliwością i bitrate.
W zakładce Jakość (właściwości audacity) ustaw 44100 Hz, natomiast w zakładce Formaty pliku ustaw Częstotliwość próbkowania na 128 kbps. (to drugie może Ci się udać po zainstalowaniu biblioteki lame, to o czym pisałem na początku). Prosimy także o nagrywanie w stereo. Ma to znaczenie przy łączeniu plików audycji w jeden, który będzie do pobrania na stronie.
To o tyle ważne, że shoutcast mamy ustawiony właśnie na te parametry. Jeśli jednak coś nie będzie tak, to dam Ci znać, bo wszystkie nagrania sprawdzam zanim wyślę na serwer. Podobne parametry należy wybrać przy nagrywaniu na innych niż komputer urządzeniach lub z pomocą innych narzędzi.

 

Więcej i bardziej szczegółowych (profesjonalnych) instrukcji pracy w Audacity  można znaleźć np. na stronie http://vibender.pl/obrobka-i-miksowanie/audacity-odszumianie-sciezek-i-nie-tylko/