Zachęcamy Państwa do nagrywania i nadsyłania materiałów audio i video, które moglibyśmy wykorzystać w naszych audycjach. Przygotowanie nagrania nie powinno dziś sprawiać większego kłopotu. Nagrania można realizować z pomocą komputera, dyktafonu, tabletu, a nawet telefonu. Przeciętnie wyposażony komputer powinien posiadać oprogramowanie do nagrywania oraz obróbki cyfrowej dźwięku i obrazu. Nie na wszystkich urządzeniach da się jednak nagrać dźwięk o zadowalającej jakości. Nagrania wykonane z pomocą telefonu lub dyktafonu należy korygować na komputerze.  Istnieje wiele darmowych programów do nagrywania i korygowania dźwięku w Internecie. Jednym z nich – godnym polecenia – jest program AUDACITY. Można go pobrać tutaj: http://audacity.sourceforge.net/

Audacity

Program AUDACITY jest bardzo prosty w obsłudze i niezawodny, jednak wymaga uważnej instalacji. Należy pamiętać, aby pobrać i zainstalować dodatkowy sterownik, który umożliwi eksportowanie nagrań do formatu MP3. Pliki MP3 są 10-krotnie „lżejsze” niż pliki WAW i dlatego zalecamy zapisywanie ostatecznej wersji nagrań w formacie MP3. Najnowszy sterownik do AUDACITY znajduje się tutaj.  Podczas pierwszego eksportu, należy wskazać położenie sterownika.

Kurs wideo instalacji Audacity :

Ustawienia

Audacity może nagrywać z różną częstotliwością i tzw. bitrate. W zakładce Jakość (właściwości audacity) ustaw 44100 Hz, natomiast w zakładce Formaty pliku ustaw Częstotliwość próbkowania na 128 kbps. Ten drugi parametr możesz ustawić po zainstalowaniu biblioteki lame, o czym mowa na początku. Prosimy także o nagrywanie w stereo. Ma to znaczenie przy łączeniu plików audycji w jeden, który będzie ostatecznie udostępniony do pobrania w radiowej witrynie. To ważne o tyle, że shoutcast mamy ustawiony właśnie na takie parametry. Jeśli jednak coś nie będzie tak, to damy Ci znać, bo wszystkie nagrania sprawdzamy przed wysłaniem na serwer. Podobne parametry należy wybrać przy nagrywaniu na innych niż komputer urządzeniach.

Nagrywanie 

Czytasz całość nagrywanego tekstu. Podczas czytania po błędzie, złym akcencie czy innego rodzaju usterce, powtarzasz (nie przerywając nagrywania) część zdania, zdanie lub nawet akapit. Zależy jak poważny błąd popełniłeś. Zostaw jednak odstęp (5 sek.ciszy) by łatwo zlokalizować błędy podczas obróbki.
Tak nagrany tekst jest łatwy w dalszej obróbce. Miejsca popełnionych błędów są jednak trudne do znalezienia jeśli ich w jakiś sposób nie oznaczysz podczas nagrania. Można to zrobić albo głośniejszym dźwiękiem (klaśnięcie w dłonie lub chrząknięcie) albo kilkusekundową ciszą. Obróbka nagrania z oznaczonymi tak błędami będzie wymagała znacznie mniej czasu, ponieważ oznaczone fragmenty są łatwe do odnalezienia na wykresie graficznym na linii czasu nagrania.

Edytowanie  

Nagrania tekstów trwają zazwyczaj od 5 do 30 minut. Fragmenty źle nagrane należy wyciąć. Nagranie trwające 10-30 minut koryguje się w czasie ok 15-45 minut, a jeśli oznaczysz błędy to 5-10 minut. W narzędziach udostępnianych przez Audacity znajdziesz dwa podstawowe – odszumianie i wzmocnienie.

Odszumianie

Nagrywając zostaw chwilę „ciszy” na początku. Po nagraniu całości zaznaczasz tę ciszę. Odsłuchaj to zaznaczenie, żeby nie było jakiś dodatkowych efektów – trzasków, odgłosu miauczącego kota itp. i wejdź w efekty odszumianie by zaznaczyć „fragment szumu” Następnie wróć (y) do nagrania i zaznacz całość ( klawisze ctrl+a ) i znowu efekty->odszumiacz usuń szum. U mnie najlepiej odszumia jak zmniejszę wskaźnikiem do minimum.

Wzmocnienie 

Jeśli ledwo widzisz amplitudę, to po zaznaczeniu całości nagrania ( klawisze ctrl+a ) wejdź w efekty -> wzmacnianie i ustaw w dolnej części +5, +10 czy inną wartość ze znakiem +.  Ważne jest by amplituda nie przekraczała dopuszczalnego poziomu (by mieściła się w pasku nagrania audacity). Jej przekroczenie powoduje zbyt głośny dźwięk, który jest ponadto słabej jakości.

Więcej szczegółowych instrukcji można znaleźć na stronie http://vibender.pl/obrobka-i-miksowanie/audacity-odszumianie-sciezek-i-nie-tylko/

Przekazywanie nagrań  

Nagranie dźwiękowe lub filmowe w formatach MP3, WAW, WMV, MP4 o wielkości kilku-kilkunastu MB można przekazać do Niepoprawnego Radia PL w formie załącznika do e-maila wysłanego na adres kontakt@niepoprawneradio.pl Większe pliki (do 150MB) można przesyłać ze strony wysylka.niepoprawneradio.pl. W przypadku jeszcze większych plików, prosimy o kontakt na nasz adres e-mail.