Wtorek, 16 października 2018 r., o godz. 18:00 Krakowski Klub Wtorkowy

0

Zapraszamy na spotkanie
Krakowskiego Klubu Wtorkowego
w Pubie Róg Brackiej i Reformackiej, ul. Reformacka 3
we wtorek, 16 października 2018 r., o godz. 18

Człowiek z betonu, niedokończona historia Jacka M.
Sztukę Jarosława Tochowicza czytać będą:
Krzysztof Galos, Blanka Kaczorowska, Jarosław Tochowicz.

—————————————————————————-

Pierwowzorem tytułowego „człowieka z betonu” jest prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. Nie jest to jednak jego biografia ale metaforyczne przetworzenie majchrowszczyzny w Krakowie. Sztuka opisuje majchrowszczyznę jako nietypową chorobę zjadającą nasze miasto od lat. Człowiek z betonu jest osią, tłem, pierwszym i drugim planem dramatu władzy.
W świecie zwanym Miastem zamknięty układ ludzi ma od dawna przydzielone role i niecne, złowrogie zadania. Kołowrót rządzenia ludzkimi słabościami ciągle rozkręca się, a machina zależności i ukrytych danin wzrasta i umacnia się.
Na szczycie tej piramidy stoi leniwy pozornie Pelazgos, lubieżny, podstarzały satyr, który rządzi licznymi pomagierami i zausznikami. Jego skuteczne działanie zapewniają mu „betonowe siły przetrwania” i miejscowi dostojnicy oraz wysłannicy zła. Autor przeprowadza swoisty akt anatomiczny na żywym organizmie Miasta, które jest przesycone złem. W sposób poetycki i metaforyczny próbuje zrozumieć fenomen tworzenia się pajęczyny u steru władzy, dokonawszy syntezy motywów oraz aluzji antycznych z bardzo prostacką współczesnością. Co kryje się w jego hybrydzie dramaturgicznej i dokąd zmierza odwaga Autora? Najpierw zapewne do zburzenia zmowy milczenia, a potem do postawienia pytań artystycznych o niemałej sile rażenia.

Recent Posts

Leave a Comment